Avengers: Infinity War- jak moc to bylo nekončně (ne)povedené?

27. dubna 2018 v 2:21 |  Můj Blog
I když mi tu doslova už kvasí články, které by měly být publikovány už dávno, hype okolo tohohle "finále" je zkrátka tak velký, že bylo mou morální povinností (a dost možná i zhýralostí) se k danému tématu vyjádřit. Tentokrát snad jen vážně, snad jen bez žertů, bez okolků, bez spoilerů... Haha, to tak. Varování jste byli... Ne fakt. Tutově tam budou SPOILERY.Jako vždy je obzvláště složité se od něčeho odrazit. Udělám to asi nejjednodušeji, jak jen mohu. Začnu vizuálem. Je to Disney, je to MARVEL, je to zasraný blockbuster s rozpočtem velkým jako seznam důvodů, proč se s vámi vaše dobrá kamarádka "zrovna dneska nemůže vyspat". Kdyby někdo posral tohle, nemohli bychom věřit už ničemu. Kondomům, existenci Slandermana, zprávám TV Nova... No zkrátka totální kolaps. Různorodost světů se krásně propisuje celým filmem, výbuchy, rakety, kouzla, všechno to působí přirozeně. Kvalitněji zpracovaný šourek v podobě Thanosovy brady jsem snad nikdy neviděl. To samé samozřejmě platí o hudbě a zvucích, které můžeme spláchnout hned v úvodu... Asi jako Hiddlestonův scénář- hehe. Takže pojďme k tomu stěžejnímu. O čem ten film vlastně je?

O čem ten film vlastně je? Na to je odpověď zároveň velice snadná a zároveň velice obšírná. Pojďme si asi nejprve shrnout základní stavební kameny, kterými nás studio posledních několik měsíců krmí. Napočítal jsem jich celkem šest. Což je stejný počet jako Kamenů nekonečna ve filmu. Náhoda? Ani ne. Spíše mi dalo kurva zabrat vymyslet ty zbývající dva, aby mi to sedělo. Každopádně se jedná o:
  • Závažnost celé situace
  • Nejvíce hrdinů v jednom filmu
  • Finální kapitola desetileté cesty
  • Příběh se má více soustředit na pohled Thanose
  • Thanos má být kvalitní záporák
  • Postavy budou umírat
Závažnost celé situace
Oukej, prakticky nepřemožitelná entita, která dokáže lusknutím prstu vyhladit masy lidí (to kdyby vám tahle informace náhodou unikla v tom trilionů trailerů, které se na vás tlačí odevšad) zní pěkně závažně. Přece jen je ale film příběhem o tom, jak se k takovéto schopnosti vůbec může dostat. S tím by samozřejmě problém nebyl, cesta je cíl a tohle zkrátka působí jako svěží nápad. Bohužel ve výsledku jsem se až do posledních chvil nedokázal dostat do toho vnitřního stádia, že tohle je sakra průser. Je možná ale fakt, že tohle je zapříčiněno namlsaností hollywoodských paskvilů, kde v každém druhém filmu hrozí zkáza a konec světa.

Nejvíce hrdinů v jednom filmu
S tím se samozřejmě nedá přít. Superhrdinů je tu jako nespokojených českých voličů, ale... V jakémsi prohlášení, nebo rozhovoru, či alkoholovém hovoru, zmínila Scarlett Johansson, že v jedné scéně uvidíme po kupě přes 30 postav. Možná jsem opomněl nějakou scénu, ale upřímně mám problém napočítat vůbec 30 postav. S největší pravděpodobností tím pádem byla asi myšlena scéna před finálním střetem, kde proti sobě stojí armády. Pak ano, tam těch postav bylo možná i více jak 30. Možná více jak 100, páááni. Můžete namítat, že tím myslela postavy, které již známe podle jména atd. V tom případě gratuluji, neboť polovinu těchhle postav tvoří vůdci jednotlivých wakandských kmenů, nebo další hrozně moc stěžejní postavy.
Druhou věcí pak je, že sice chápu, že těžko si může urvat spoustu prostoru každá jedná postava v rámci jednoho filmu, ale vzhledem k předchozím filmům, kde se již několikrát setkalo mnoho hrdinů, to vlastně nijak revolučně nepůsobí. Zkrátka další týmovka, do které se přisypalo pár hrdinů navíc.

Finální kapitola desetileté cesty
Dobrá, tohle muselo být jasné všem od chvíle, kdy bylo oznámeno, že se prakticky souběžně točí 3. a 4. díl. A i když původní zvěsti o tom, že se bude jednat o Avengers III part I a part II, byly ve výsledku změněny, každému muselo dojít, že tohle tak úplně finální kapitola nebude a že skutečného závěru další Marvelovské fáze dojde až s dílem čtvrtým. Více se k téhle problematice asi vyjádřím až v dalším bodě.

Příběh se má více soustředit na pohled Thanose
Musím přiznat, že v záplavě informací z poslední doby je tahle informace možná zkreslená. Pravdou však je, že tohle bylo jedno z původních tvrzení po otázce, jak chtějí vyřešit vyprávění vzhledem k velkému počtu postav. A takto jsem k filmu přistupoval. Že bude vyprávěn z pohledu Thanose. Což se úplně tak nějak nekoná. Netvrdím, že to je špatně, jen konstatuji, že příběh ve výsledku vlastně není vyprávěn z žádné strany. V rámci tohoto bodu bych se spíše zaměřil na jinou skutečnost. Sice dějovou linku Thanose. Ano, párkrát se již v minulosti v nějakém tom filmu na chvilku mihnul. A nechci teď ani řešit to, proč se plně neprojevoval v předchozích filmech. Je jasné, že by tam zkrátka nezapadl a byl by tam hodně nucený. Možná mě teď skalní fanoušci opraví, ale skutečnost, že se Thanos poprvé objevil v Avengerech z roku 2012 a od té doby mu trvalo 6 let, než se dokopal a připlahočil do hlavního dění a pak během necelých 3 hodin posbíral prakticky všechny šutráky, zní značně podezřele...

Thanos má být kvalitní záporák
A to také platí. Často jej tvůrci označovali za nového Darth Vadera. A ačkoli jsem jeho progres napříč filmy v předchozím bodě mírně shodil, jeho postoje, pohnutky, rozhodnutí zkrátka nelze nemilovat. Tedy ne, že byste souhlasili s genocidou, ale jeho postavu zkrátka chcete vidět na plátně co nejvíce, protože víte, že přijde nějaký savage moment. Thanos se s tím zkrátka nepáře a troška temnějšího nádechu by mu možná sedla ještě trošičku více. Ne úplně spjato s Thanosem jako postavou, ale nemohu si dovolit nezmínit bojové sekvence a choreografii především v bojích, ve kterých se účastní. Jsou kreativní, líbivé, dynamické a čerpají předlohu z Naruta... ehm. Ne vážně, technika kterou sešle na zemi meteory? Strangeovi klony útočící ze vzduchu na Thanose? TOHLE byla jednoznačně parafráze na souboj Naruto vs Pein.

Postavy budou umírat
No a zde přichází dle mě největší kámen úrazu celého filmu. Pokud jste doposud nějakým způsobem skousli SPOILERY, tak vás varuji, že zde opravdu prozradím ty nejstěžejnější situace filmu, takže dále jen na vlastní nebezpečí. Režiséři se netajili tím, že některé postavy uvidíme naposledy, takže každý z nás čekal nějaká ta umrtí na straně hrdinů. Vesměs však z logických důvodů těch, kteří mají svou historii zkrátka už za sebou. V samém závěru filmu však zemřou i postavy čerstvě představené. Coooož značně ubírá na pocitu ztráty. Proč? Jde hlavně o to, že je více než nepřesvědčivé, že by tyto postavy nebyly oživeny. Vezměme to popořadě. Spider-man- pokračování homecoming je naplánováno na rok 2019 hned v závěsu po čtvrtých Avengerech. Ano, je zde možnost, že by po Parkerovi převzal tenhle Job Miles Morales, ale na to je dle mého názoru moc brzo. Tom Holland je na vzestupu a diváci by jej určitě rádi viděli i nadále. Dalšími, kdo položili hlavu na špalek, byli Strážci Galaxie. Jejich 3. samostatné pokračování je naplánováno na rok 2020 a nejsem si zcela jist, jestli by tahle týmovka fungovala pouze s Rocketem z původní skvadry bez nějakého dřívějšího představení dalších členů skvadry. Je sice pravda, že v jistém rozhovoru James Gunn (režisér) prohlásil, že třetí Strážci budou ignorovat dění posledních Avengerů, to však stále nevyvrací fakt oživení postav. Dalšími zásadními postavami, které zkrátka Marvel jen tak neškrtne, jsou Black Panther a Doctor Strange. Obě tyhle postavy mají dobře našlápnuto svými sólovými filmy a po mega-úspěchu konkrétně Black Panthera studio nepustí tuhle značku k ledu. Ano, ve všech případech by se možná situace dala obejít i nějakým flashbackem, ale vzhledem k provázanosti světa Marvel by to mělo podstatně menší šanci na úspěch. Takže ač už to může působit sebedepresivněji, je více než pravděpodobné, že v následujících Avengerech dojde k hromadné resurekci postav, které se rozplynuly na prach vlivem Thanosovi rukavice se všemi Kameny. A jak nám dost možná už ukázal v případě Visiona, kde zkrátk jen vrátil čas. Což by kompletně podtrhlo zápletku Naruta. Oživení všech padlých z posledního střetu a sebeobětování by mohlo perfektně zakončit tuto fázi Marvelu, která by mohla nastartovat novou realitu celého světa. A také by sebeuvědomění a obětování se skvěle pasovalo na Darth Vadera 21. století.

Podtrženo sečteno
No, jak se k tomu postavit? Jak jsem již řekl po vizuální a zvukové straně naprosto bez chyby. Ostatně jako vždy. Co se týče samotného příběhu. Není to nikterak komplikovaný příběh. Naopak bych jej spíše zařadil do kategorie těch hodně jednoduchých. Thanos tohle všechno však bez problému vyváží, takže vás film vlastně nemůže nebavit. Vzhledem k tomu, že víme, že celou tuhle linku nakonec završí Avengers 4, musím hodnotit kladně. Kdybych měl tuhle kapitolu hodnotit jako čistě uzavřený film, asi bych nějaká ta procenta ještě ubral. Jako předkrm před tím skutečným finále však naprosto perfektní. Když opomenu smrti hrdinů v samém závěru, které se mě zkrátka vůbec nedotkly a to jak z důvodu uvedeného výše tak i zkrátka provedením (přece jen, kdyby hrdinové umírali více napříč celým filmem a ne jen z důvodu, že se prostě rozplynou, asi by mě jejich ztráta více zasáhla), tak jsem namlsán. Teď už jen počkat, jak do toho zapadne nový Ant-man a následná Captain Marvel a hurá do skutečného finále téhle fáze Marvelovské ságy.
Aktualizováno 27.4.2018 v 17:00
Úplně jsem zapomněl vyzdvihnout prvek, který celý tenhle kousek hodně táhne nahoru. A tím jsou jednoznačně Strážci Galaxie. Pokaždé, když jsou na plátně, tak to zkrátka funguje. Je úplně jedno s kým zrovna komunikují, s kým jsou v interakci, vždy je to buď dobrá akce, nebo častěji zaručený recept na úsměv na tváři. Protože tahle banda přesně ví, kdy vás rozesmát a především nenuceně. Strážci za mě jednoznačný palec nahoru. Naopak Spíďovi to hláškování tentokrát moc nešlo, ale zachránil to referencemi na Vetřelce...

89/100


"Neznám nic lepšího než slovenského distributora. Po Vo štvorici po opici (Hangover série), naprosto geniálním názvu, se zkrátka někdo rozhodne, že když má celý svět Avengers: Infinity War, oni prostě budou mít Avengers: Nekonečná vojna... Asi volné pokračování seriálu Chlapci a chlapi, nebo co..."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama