Chytil jsem to! A začalo to jedinou ovcí

12. října 2017 v 2:44 |  Můj Blog
Upřímně jsem si nikdy nemyslel, že by se to mohlo stát zrovna mně. Všechno se to seběhlo tak rychle. Než se Vám to stane, než to chytnete, je to náramná zábava. Pak však přijde to prozření, začnete to brát vážně. Najednou zjistíte, že musíte začít počítat s věcmi, o kterých jste vždy jen slýchali a začnete dělat těžká rozhodnutí...
________________________________________________________________________________
Fajn, clickbait řekl bych dostatečný, teď si to pro jistotu vše ujasníme, než se začnou šířit nepatřičné fámy. Ty se sice začnou šířit tak jako tak, protože jste generace kavárenských povalečů, ale já to budu mít alespoň podchyceno. V případě, že byste si nevšimli úvodní fotky, která to prozrazuje více než samotný obsah tohohle článku, jednalo se o můj výlet do Prahy za účelem chytání Pokémonů.

"Ty vole, Střížo, nejsi už na to starý? Není chytání Pokémonů pro děti?"
Možná. Ale rozhodně vás nedělá o nic víc dospělejší každodenní masturbace, truchlení nad tím, jak jsou všechny/všichni ženy/muži svině a diskutování o tom "jak si to ten kretén mohl dovolit, vidělas' co sdílel?!". A upřímně, jestli splňujete všechny výše zmíněné činnosti, vedli byste podstatně zajímavější život, kdybyste z vlastních výkalů sochali podobizny nahého Justina Biebra v obětí s Fatty Pillowem. Heslo dne je tedy: "Raději být infantilní než zhýralý, znuděný, vymaštěný kus neužitečného vředu na tváři společnosti. Amen."

Tímto jsme si odbyli Střížovy oblíbené definice a můžeme se vrátit zpět k hlavnímu tématu. Možná jen ve zkratce, abyste vy nezasvěcení pochopili, co že se to rozhodli lidé z nejrůznějších koutů (nejen naší republiky) rozhodli jet chytat, jedná se o hru pro "chytré" telefony Pokémon Go. Jo to je taková ta hra, kterou jste si všichni nainstalovali, hráli při nejmenším měsíc, pak jste přišli na to, že je to moc mainstream a tak jste s tím sekli. Nebo jste samozřejmě patřili do odnože "nevím, co to je, ale všichni jste kreténi, protože to hrajete". No a také je to přesně ta hra, co s největší pravděpodobností hrají vaší prarodiče... ehm.

Každopádně, věřte nebo ne, i v naší republice se uskutečnila na jeden den oficiální událost této hry, zvaná Safari Zone. Překvapivě v Praze. Což znamenalo jedinou věc. Brzké vstávání. Být nábožensky založený řekl bych, že právě tomuto by odpovídalo označení "nekřesťansky" brzo. Přeloženo do češtiny v její nejkrásnější podobě: "kurevsky brzo." Na vlak jsem musel jít tak brzo ráno, že jsem prakticky ještě nepotkal ani žádný pozdní sběr*. Aby mi cesta utíkala rychleji, rozhodl jsem se domluvit s některým kolegou trenérem jedoucím také z mé milované rodné Ostravy. Ve výsledku by mi možná stačilo Nintendo, ale tu a tam zkrátka musím udělat nějaké to pěkné gesto pro své fanoušky. Obzvláště pro ty stydlivé, kteří jsou stydliví natolik, že se dokonce bojí přiznat, že mými dlouholetými fanoušky jsou (čirá pravda). Pomyslný los (živý by totiž byl značně na hovno… ale byla by asi sranda dívat se, jak na někoho padá los.) padl na redaktora, nebojím se říct, nejprestižnějšího českého magazínu o Pokémon Go. Do poslední chvíle jsem si nebyl jistý, zda se na nádraží skutečně objeví, nebo se do té Prahy zkrátka jen spoofne**, což byl vlastně i důvod, proč jsem si zmíněné Nintendo vzal. Abych utajil jeho redaktorskou identitu, použiji krycí přezdívku LosOS (páč na něj padl ten pomyslný "los" a OS- jako osobní stráž- proč se dozvíte posléze). K cestě vlakem tam asi netřeba cokoliv psát, jelikož tu jsem vyplnil po vzoru politiků přemýšlením (čau Kájo).

*pozdní sběr- označení pro ty ženy, které odcházejí s párty jako poslední, protože o ně nikdo v první řadě nestál, jednoduché cíle- kámo, já neříkám, že chodím na pozdní sběr, jen ti tady vysvětluji, o co jde, oukej?
**spoofovat- místo toho, aby jsi skutečně někam ve hře šel se prostě do dané lokace přemístíš. Případně dojdeš pomocí "šipek". Zjednodušeně řečeno, něco jako masturbace v pátek večer.

Po příjezdu na hlavní nádraží zpěvné Prahy, bylo potřeba absolvovat cestu metrem do Černého Mostu, což k mému překvapení nebyl žádný most (asi proto velké M) a kupodivu se mi zde ani nikdo nesnažil aktivně prodat hodinky… Rasistické? Ale no taaak! Víte, jak dlouho mi trvalo vymyslet nějaké přirovnání, které by neznělo až tak rasisticky, jako to původní s bavlníkovou plantáží?! Ups… Naopak se zde nacházel velmi pěkný obchodní komplex. No a hned před hlavním vstupem byli stánky s registrací. Opět se mi potvrdilo to, co se traduje již od začátku. Team Instinct je tajným VIP týmem této hry, jelikož při registraci se členové tohoto týmu jako jediní nemuseli potácet s dlouhou frontou. Další důkazy následovaly posléze. Ještě opět pro nezasvěcené- ve hře se můžete připojit k jednomu ze tří týmů- Žlutí (tým Instinct), Modří (tým Mystic Missclick) a Červení (tým Valor Fartall). Po registraci každý hráč obdržel tašku s několika tematickými předměty a kód do hry- zapomněl jsem se totiž zmínit, že téhle události se aktivně mohli zúčastnit ti, kteří vstupenku. No a to bylo na dlouhou dobu naposledy, co jsem se viděl s LosOSem. Právě proto "osobní strážce"- pravděpodobně mě sledoval někde zpovzdálí, kde mě určitě tajně fotil a tak.

Po aktivaci kódu přišly orgasmické stavy pro každého správného hráče. Abyste si to alespoň trošku dokázali představit, přirovnal bych to k tomu, kdy žena neodmlouvá, nebolí ji hlava, nestěžuje si, že se ji nevěnujete, koupí vám lístek na zápas, přivede kamarádky do čtyřky (jo čtyřky, nový level, kámo) a donese sixpack. To vše v jeden den. Pokud jste žena, tak si představte, že jsou ve slevě tampóny. Nebo tak něco. V řeči hry to znamenalo to, že se všude začali objevovat Pokémoni v mnohem větším měřítku než normálně a především ti, kteří se jen tak lehce nenacházejí. Kupříkladu Pokémon ovce. Ano, konečně jsme se dostali k podstatě toho, proč se článek jmenuje tak, jak se jmenuje. Popravdě ovce asi nebyla první, kterou jsem chytil, ale napsat "A začalo to kaprem" nebo "myší" by asi nemělo ten patřičný efekt.

Když se nad tím kolem a kolem zamyslím, k chytání samotnému není asi moc co říci, protože… no protože prostě jen klikáte do mobilu jako ujetí (bla bla bla "mám plusko"). Mnohem zajímavější je to, co se děje okolo. Největší zálibu jsem totiž pociťoval v komentářích lidí procházející okolo. Pro pochopení. Obchodní centrum je sice velké, ale musíte brát v potaz, že na tuhle událost se sjelo (jestli se nepletu) okolo 3000 lidí a dalších několik tisíc se rozhodlo v nákupním středisku nakupovat. Celkem často pak člověk slýchával věty jako: "Bože! Napadlo by tě snad jít v SOBOTU, když máš volno jít chytat Pokémony?!" nebo "To jsou debilní ti lidé?! Nemyslící zombie s telefony v ruce!" Pro mě jako člověka jsou to více než uspokojivé "urážky", protože narovinu, jak kvalitní musí být asi jejich život, když se rozhodnou trávit SOBOTU nakupováním kabelek v obchoďáku a lajkováním fotek kamarádek, které si zrovna koupili kabelku u výběrové kávy se složením ceny- 5 % káva, 95 % značka. Jo. "All over my face."

Tato Safari Zóna byla spuštěna od nějakých 9 hodin do 19, což je docela nemyslitelná doba pro životnost mobilu při nonstop spuštěné aplikaci. Máte tedy několik možností. Být vybavení powerbankami, mít více zařízení, nebo průběžně svá zařízení dobíjet. Z tohoto hlediska se opět tým Instinct projevil jako VIP tým. Každý tým měl totiž svou lounge (jo takové to debilní francouzské/anglické slovo, které když vyslovíte, nikdo si není jistý, jestli mluvíte o "obědě" nebo "startu", ale stejně mají všichni tendenci to všude cpát- no ale když jste si už vybrečeli i "Rogue One" nedivím se ničemu), kde mohli hráči odpočívat v pohodlných sedacích pytlích. No a tým Instinct měl opět jako jediný tým VIP službu v podobě sloupku na nabíjení svých zařízení. To a také skutečnost, že se tento lounge nacházel na patře, kde neproudilo mnoho lidí, takže tam byl klid a v neposlední řadě jednoznačně nejhezčí hostesky, jednoznačně utvrdili, že tým žlutých (myslím barvu týmu, ne rasu) má jednoznačně VIP služby.

Samozřejmě tady nastalo i jedno zklamání. Většina hráčů to vnímá především tak, že zde prakticky nebyl žádný program a merch ke koupi. Jo, jasně, tohle jsou jednoznačně náměty na zlepšení, ale tak nějak jsou to věci, které se dají při příští události celkem jednoduše napravit. Pro mě bylo největší zklamání naprosto jinde. Je pro to potřeba pochopit jednu věc. Škála hráčů PoGo je opravdu široká. PoGo hrají prakticky všichni od nejmenších dětí až po důchodce. A to obou pohlaví. Specifickou skupinu tvoří lidé ve středním věku, kdy u mužů je to celkem jasné, ti jsou zkrátka hračičkové celý život, takže hrát hru na mobilu pro ně není zase až takový problém. Největší skupinu nehrajících však jednoznačně tvoří skupina žen ve středním věku. Teď snad abych neurazil, není to úplně střední věk. Řekl bych, že se jedná o ženy ve věku od 28 do cca 55 let. Tohle je přesně ta skupina, o které jste přesvědčeni, že tímto fenoménem maximálně opovrhuje, protože přece musí řešit ten důležitý dospělý život. Pozor, výjimku tvoří ženy, které jsou již matky a chodí na podobné události se svými dětmi. Zbytek je tedy víceméně zásadně proti. O to větší bylo mé překvapení, když jsem JI zahlédl. "Mamina" na podpadcích, hubeňoučká, černé středně dlouhé vlasy, s mobilem v ruce a chytající o to šest. Zklamání přišlo v okamžiku, kdy jsem sjel pohledem od obličeje k hrudníku. Ne, že by s ním byl problém. Naopak napohled vypadal pevný (dost možná vytuněným, dost možná push-upka). Problém byl s tím, co bylo na něm. Logo týmu Missclick! Takové mrhání talentem. Každopádně, kdybyste někdo věděli, o koho jde, ať mi brnkne. Anebo ať rovnou dojede. Ale raději bez přítele/manžela/bráchy. Ten vypadal, že ho ta hra zase až tak nebavila.

Co mi nakonec ten den dal? Neskutečnou (příjemnou) únavu, zlomené srdce a doplněný Pokédex (skoro). Čímž se konečně dostáváme k problémům zmíněným v hlavičce článku. Konečně! Tenhle článek se začínal stávat nechutně dlouhým a zbytečným jako filmy Peter Jacksona. V okamžiku, kdy se mi podařilo doplnit celý Pokédex (opět… SKORO!), uvědomil jsem si tu důležitou stránku věci. Ač jsem se bránil sebevíce, nadešel čas se do hry ponořit hlouběji. Zamýšlet se nad CP, IV, hypotékou… No vlastně tím jsem se zabýval už před tím a ta hypotéka s tím vůbec nesouvisí. Z čehož vyplývá, že článek vlastně vůbec neodpověděl na to, co sliboval. Upsí.

Podtrženo sečteno. Pokud jste to dočetli až sem, aniž byste byli hráči PoGo, gratuluji. Pravděpodobně nemáte absolutně žádný život, anebo mě bezmezně zbožňujete. Vsázím na kombinaci obojího… Především jsem chtěl ale říct, že seč spousta lidí stále nad touto zábavou a jimi podobnými kroutí nevěřícně hlavou a odsuzují ji, je pěkné vidět, že se spousta lidí naopak nebojí ukázat to, že je něco baví. Jasně, mohl bych apelovat na ostatní, ať neodsuzují ostatní, ale upřímně, to je jejich boj. Důležité je si uvědomit, že to vždycky začíná od Vás. Nesnažte se lidi o něčem přesvědčovat, dokud nebude sami spokojeni se sebou a nebudete se bát to přiznat. Pamatujte, že žádná závislost či úchylka, která nijak neubližuje vám ani vašemu okolí, není špatná, ať už si každý o ní říká, co chce. Konkrétně v případě této hry je potřeba si uvědomit, kdy se hodí ji hrát a kolik času s ní strávit. Na druhou stranu jsem však na vlastní oči viděl, jak tato hra krásně sbližuje lidi různých generací, pohlaví, ba dokonce i názorů. A to je fajn, protože přesně ti lidé, kteří zabíjejí většinu svého volného času zmiňovaným nákupem kabelek, košil, fotek cizích dětí a lajkováním fotek kávy, se vás většinou bojí zeptat byť jen na cestu. Nejvíce nedorozumění vzniká špatnou nebo žádnou konverzací. A konverzace je stejně jako spousta dalších atribut vlastnost, kterou je potřeba trénovat. Což se Vám jako hráčům (obecně, nejen PoGo) stále daří udržovat a trénovat. Tak se za to nestyďte!

Tak, motivační řeč jako vystřižená z poslední 20timinutovky americké propagandy je za námi (v tomhle případě bych však doporučoval si na pozadí pustit spíše nějakou melodii typu "Sengunbanba" než nějakou patriotickou) a pojďme si hodit poslední jednu malinkatou informaci, "užitečnou" pravděpodobně jen pro hráče. Několikrát jsem zmínil, že jsem PokéDex skoro doplnil. Vlastně jsem to zmínil jen dvakrát, ale stejně… Duh?! Když opomeneme skutečnost legendárek, ke kterým se nebylo ještě jak dostat (Raikou, Mew,..), doposud nevydaných (Smeargle, Delibird) a regionálek (Heracross, Tauros,…), mi do kompletního zápisu chybí jedna jediná mrcha. Jediné "pain in the ass" špagetové monstrum. Nalezení jeho nestu vyplácím zlatem… Nest a taky tu "maminu" z týmu Missclick… ehm.


"Není to ten nejsilnější, kdo přežije, ani ten nejinteligentnější, ale ten, kdo má dostatek revivů."
- Charles Darwin

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama