Pravda

23. prosince 2016 v 0:00 |  Vánoce 2016

Finální kapitola a finální rozuzlení a tak chabý a nekvalitní obrázek? Že to mělo všechno dospět právě k tomuhle bodu, ale působí to fádně a kýčovitě? No možná to všechno se sebou souvisí. Možná ne. Možná skutečná pravda neexistuje, jsou to jen stále opakující se lži. Otázky velké jako samotný vesmír. A protože pravdou je (opravdu je), že se na něco takového nedá odpovědět, podíváme se alespoň na to, na co naše kapacita stačí. Sice to, co bylo ukryto napříč články.Na konci našeho "putování" se možná dozvíte, že to ve výsledku neutvářelo žádný jednotný obraz. To, že společným slovem pro všechny články je "pravda", je vám asi více než jasné. A dost možná vám bude připadat, že popisem jednotlivých článků vlastně jen znovu okecávám to, co už je tam jednou napsáno. Pokud se ale budete správně dívat, uvidíte něco více. I bez Orlího zraku, protože pravda, stejně jako úvodní obrázek, nemusí vždy vypadat barvitě a "kvalitně" tak, jak by se očekávalo. Pravda může být docela ošuntělá, nezajímavá a neupoutávající věc...

Článek, který ve svém podtextu značně demotivoval. Je to přesně ten nástroj, který ukáže, jestli jste opravdu silní nebo slabí. "Manipulátor" přenáší svou pravdu do vašich očí. A jak víme "O podvod (lež) se jedná jen tehdy, když ti na to přijdou."

Kolik stačí, abyste něčemu uvěřili? 50? 200? 600 liků na obrázku, který "hlásá" pravdu? "Jen idiot, by přece nesouhlasil." Nástroj těch, kteří chtějí prosadit svůj názor. Vyvolat v ostatních pocit, že pokud by si snad jen mysleli něco jiného, dělalo by to z nich naprosté hlupáky. Jednoduchá myšlenka, která nahlodá váš pohled na věc a zaobalí lež hrubou vrstvou "pravdy". Snad jste si nemysleli, že článek byl napsán proto, aby vás přiměl si "uvědomit, že jsou pandy zbytečné".

Málokdy vám někdo odhalí celou skutečnost. Řekne vám přesně jen ty body, které chce, abyste považovali za užitečné. A pak už jen stačí, abyste neúplnou skutečnost šířili dál. Ne, nelžete. Jen opomínáte skutečnost, že se skutečný příběh odehrává za oponou.

Že tady nebylo napsáno nic mezi řádky? Ale no tak. To, že jsem vám nedal berličku "Orlího zraku", neznamená, že tam není něco více. Jaká je tedy pravda o lidském chápání podstatných věcí? Co se lépe prodává? Smích, nebo dramata? Co je pro člověka důležitější? Zkuste si článek přečíst ještě jednou. Vyvolá ve vás radost nebo nepříjemnou prázdnotu s otazníkem na konci?

Další ukázka toho, že pokud pozorovateli poskytneme jen tu část, kterou chceme, aby viděl, jsme kryti tím, že nelžeme a zároveň jej dokážeme nasměrovat k našim účelům. Lež se nejlépe prodává, když má na čele naspáno "pravda".

Stále hledáte něco mezi řádky? Ne snad, že bych se neřídil pravidlem, že vám ukáži to, co chci, abyste viděli. Jen to nutně nesouvisí s celkovou myšlenkou prosincového maratonu. Kdepak. Je třeba si uvědomit, kde a co hledat.

Asi jedna z nejupřímnějších vizí ("Orlího zraku"). Zde snad není co vysvětlovat. To, co je napsáno mezi řádky, je čirá pravda bez jakéhokoliv podtextu.

Ano, udělejte to! Proč? Protože v opačném případě jste pokrytci. Jen hlupák by se přece vezl s tou vlnou, s tím stádem. Že jo?

I když se někdy může zdát, že vám někdo doplní "pravdu", ve skutečností opisuje jen to stejné, co už říkal. A to může znamenat jen dvě věci. Buďto vás chce, co nejvíce utvrdit v tom, že je pravda kompletní, abyste zbylé střípky dále nehledali, nebo vám opravdu poskytl pravdu v plném rozsahu. Jak ji rozpoznat? Ale vždyť vy už víte... Ne?

Co je skutečná lež? Jak se dá definovat? Jak se ji dá obelhat a obejít? Pokud jste na tohle nepřišli napříč celým prosincovým adventním kalendářem, můžete si veškerá fakta shrnout ve vašem článku. Protože v něm jsou slova, která mohou naprosto změnit i pohled na tento článek. To, jak se rozhodnete. Do jaké míry jsou má slova, slova lidí okolo vás postavené na pravdě a na lži? A kde je ta hranice?

Ať už je pravda sebe bolestivá, neměli bychom se bát postavit se ji. Lež život do jistého okamžiku ulehčuje. Pravda vás zdokonaluje. Pravda utužuje charakter

To, co to odstartovalo, to musí přece ukončit, ne? Ale existuje konec jako takový. Konec neexistuje. Jsou jen ukončeny některé větve našeho bádání. Dojdeme-li totiž k samotnému závěru jedné věci, nastává automaticky nová etapa, kterou mohla ta předchozí s velkou pravděpodobností nastartovat. V okamžiku, kdy nenastane, jste pravděpodobně mrtví, nebo jste nikdy neexistovali.

Dostali jsme se tedy k nějakému závěru? Prozradil jsem něco? Poskládal jsem nějaký celkový obrázek, nebo jsem jen poslepoval snůšku lží? To už musíte rozhodnout sami. Sami musíte vědět, jestli dokážete vidět věci mýma očima a zda-li se vám snažím něco ukázat, nebo se vás snažím jen zmanipulovat tak, abyste se stali mým stádem, které mi pomáhá konejšit mé ego. A je tohle snad přiznání? Manipuluji s vámi už jen tím, že tohle otevřeně zmíním?

S jistotou můžeme říct jen jednu věc. Pravda je ve své podstatě něco jako Schrödingerova kočka- v jeden okamžik může být jak pravdou, tak lží. Protože lež nikdy nevypadá jako lež. Lež se lží stává až v okamžiku, kdy z ní strhneme plášť s nápisem "pravda".

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama