Pandemie pokrytectví

14. prosince 2016 v 0:00 |  Vánoce 2016 orlím zrakem

Název článku je v tomto případě více než výstižný, neboť (dle tetičky wikipedie) "Pandemie je epidemie velkého rozsahu zasahující více kontinentů." A ruku na srdce, všichni máme nějakou kamarádku (ano, zase mluvíme o tobě, soustružničko) podle které je panda prostě to nejúžasnější a nejbožejší stvoření na světě. A tím "nějakou" myslím každou jednu kamarádku... Pojďme se těm úžasným pandám ale podívat blíže na zoubek...Pandí tapety, pandí obaly na mobily, pandí pyžama, pandí hamburgery... Počkat co? Moc brzo? Tohle nadšení pro zvíře, které vlastně ani evidentně přežít nechce zachází až moc daleko. Pojďme se tedy podívat na ty nejzákladnější fakta.

Jsou líné se pářit

A začneme tím nejelementárnějším. Jako vážně?! Ne, že by páření jako takové v přírodě bylo vždy příjemnou záležitostí, ale tahle zvířata evidentně přežít nechtějí. Není tedy jejich "záchrana" svým způsobem znásilňování přírody? Pokus o záchranu něčeho, co příroda dala, rozhodně nemůže být považováno jako znásilňování přírody.

Neumí se vysrat

Omlouvám se, ale tohle nejde decentněji napsat. Trošku si to ovšem upřesněme. Mláďata se neumějí "vyjádřit". Takže to z nich musí matka vysát. Páni přírodo, zase jsi to dokázala! Ale nebojte. V okamžiku, kdy se jím trávicí trakt dostatečně vyvine, jsou schopní srát až 40krát denně. Jo, přesně jako váš kolega z práce.
Tohle je jeden velký mýtus, který jste pravděpodobně mohli číst na některých z těch strašně inteligentních stránkách na Facebooku. PRAVDA je taková, že jsou prakticky všichni savci schopni vylučovat krátce po narození. Matka je tímto způsobem "umyje" a výkaly sní. Jediný savec, kdo takto nečiní je člověk.

Jsou nepřízpusobivé

... ale když jsou to pandy, tak je to milé. Aha. Oč tedy jde. Teď se dostáváme do sekce, kdy se něco přiučíte. Problém s pandami je ten, že i když se lidé snaží nějakým způsobem připravit jak přírodu tak i samotné pandy, vypustit je do volné přírody není ani zdaleka výhra. I když už je vše nachystáno a připraveno pro jejich úspěšné vypuštění, je zde stále jedna věc, která je značně omezuje. Světe (Donalde) div se, ale je to globální oteplování. Pandy jsou dle všeho velice náchylné i na sebemenší výkyvy teplot. V přírodě to vyřeší tak, že se zkrátka přesunou do vyšších nadmořských výšek. No a pokud se vše bude vyvíjet jako doposud, nebudou mít tak nějak kam utéct... Tak a teď si to můžete hodit do referátu.

Závěrem

Nechci být necita, ale není docela povrchní snažit se zachránit živočišný druh jen proto, že je "roztomilý"? Nebýt lidí, tak zde již dost možná nejsou. Což mi přijde docela nefér na úkor tvorů, kteří se tu snaží přežít, ale není jim věnována taková pozornost kvůli vzhledu. "Ale Střížo, já zkrátka nechci, aby mé děti znaly pandy jen z obrázkových knížek!" Tak zaprvé, až ty budeš mít děti, určitě nebudou čučet na pandy v obrázkových knížkách a zadruhé... kolik jsi jich vlastně ty viděla na živo? Duh?!

Vzhledem k závažnosti tématu, zde lehce předběhnu a značně vám nastíním to, na co byste měli přijít sami... Rozhodně NEJSEM pro vyhubení pand! (Obecně samozřejmě nejsem pro vyhubení žádného druhu, ale bylo by pokrytecké upozorňovat na každý jeden druh v ohrožení, pokud bych pro to nic aktivně nedělal- když něco chcete udělat, tak to udělejte a jen o tom nemluvte!) Asi jsem měkkota, ale vážně jsou setsakramentsky roztomilé. Jediné, co jsem chtěl bylo poukázat na jistý druh pokrytectví...

"Až si za nějakých 100 let oblečete tričko s pandou, budete ostatním také tak k smíchu jako já, když jsem si oblekl tričko s dinosaurem?" Kéž se tato slova nikdy nenaplní...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama