Lžu vždy

22. prosince 2016 v 0:00 |  Vánoce 2016 orlím zrakem

To snad nemyslíte vážně (Doufám, že si stojíte za svým!). Až bych skoro řekl, že se jedná o závažné obvinění :O Úplně mi to rozhodilo můj prosincový plán (A nejen to. Možná je to karma- ve kterou nevěřím). I když, nebyl bych to já, kdybych to nedokázal přetvořit tak, aby vše zapadlo, tak jak by mělo. Vše ale popořádku. Z čeho, že jsem to byl nařčen?Všechno se to točí ohledně včerejšího článku s názvem "Měli bychom" (a jo, když na to kliknete, dostanete se na onen článek). Z několika různých zdrojů, které nebudu jmenovat, mi přišla zpráva o tom, že jsem nedodržel slovo, které jsem letos z praktických důvodů pro jistotu nedal, a že jsem nevydal článek k 9.12.2016. K tomu samozřejmě mohu říct jedinou věc. Podívejte se na datum vydání. To ošulit nemohu. Čímž jsem tohle nařčení smetl z pomyslného stolu jednou provždy...
A teď s PRAVDOU ven. Ve skutečnosti jsem si připravil článek extérně. Respektive jsem jej měl uložený v počítači a nechal jsem pouze vydat článek bez obsahu. A stálí čtenáři si všimli. Všimli si, že opravdu článek nikde. Jen prázdný list. Po vydání tohoto článku se mi mnoho z nich omlouvalo a vysvětlovalo, že to tak skutečně viděli, ale že to byla asi chyba s jejich internetem. Chápu, že ne vždy můžete věřit vlastním očím, ale tímhle "psím kusem" jsem poukázal na to, co jsem chtěl. Sice, že stačí opravdu maličko, aby Vás někdo dokázal navést na cestu, kterou on potřebuje. Abyste viděli jeho pravdu. Nechali jste se oklamat a věřili jste raději mému slovu, než vlastnímu přesvědčení!

Teď však k samotnému pojmu lhář. Co to tedy vůbec znamená? (No vypadá to, že než svátky veselí a míru jsou to spíše svátky otázek). Podíváme-li se do slovníku (na wikipedii, která je *100% pravdivá... ehm), zjistíme, že slovo lhát znamená: "vědomě říkat lež". Takže se pojďme podívat, co to znamená lež. A tady jsem byl překvapený i já. Ne tedy tím, co to lež je, ale jak rozsáhlý příspěvek na wikipedii. Posuďte sami. Ne, že by snad článek jako takový byl extrémně dlouhý, ale pro význam jednoho slova. A pak mi to došlo. Lež je velice komplikovaná věc. Což se vám snažím vysvětlit prakticky celou dobu existence blogu a jednou bych se ji v některém článku chtěl komplexněji věnovat (Pro začátek by Vám mělo stačit to, že opakem lži není pravda. Není to jako ráno a den, jako černá a bílá. Je to celé spektrum.). Každopádně pro naše účely nám bude stačit věta: "Lež je typ klamu mající formu nepravdivého výroku, zpravidla s vědomým záměrem oklamat druhé za účelem získání nějaké výhody či vyhnutí se trestu."
Podstatou tady je, že je rozdíl v lhání a vykreslování neúplné skutečnosti. To, že vám někdo říká pravdu tedy neznamená, že mu můžete věřit. Jeden příklad za vše?
Verze 1
Ona: "Kde jsi byl po práci, že ses tak zdržel?"
On: "Šel jsem se ještě podívat do obchodu před Vánoci."
Verze 2
Ona: Kde jsi byl po práci, že ses tak zdržel?"
On: "Šel jsem se ještě podívat do obchodu před Vánoci a rozdal si to s tvou nejlepší kamarádkou v kabince."
Jak můžeme vidět, obě verze JSOU pravdivé. Každá má však naprosto odlišný dopad.

Z tohoto hlediska je tedy jasné, že jsem se jakožto lhář neprovinil. A moudro na závěr jste napříč blogem již několikrát mohli zahlédnout.

"O podvod se jedná jen tehdy, když vám na to přijdou."
- Al Bundy

*Na wikislovníku, či jak se ten nesmysl jmenuje je kupříkladu uvedeno, že synonymum k slovesu "lhát" je "neříkat pravdu", což není ani zdaleka přesné. A to jsme si přeci už vysvětlili ne? Pravda se stává pravdou až v okamžiku, kdy ji dokreslíme celou tak, aby byl posluchač obeznámen se vším,co může ovlivnit jeho pohled.

A ještě jedna perlička na závěr. Dneska jsem chtěl tento článek opět vydat až pozdě, abych poukázal na stejný princip, který jsem použil 9. prosince v článku "Měli bychom". To se mi nakonec i povedlo, ale... Jak tomu vy říkáte, karma se mi pomstila. "Včerejší" článek měl vyjít klasicky 21.12. v 00:00. Někde jsem však udělal chybu v nastavení vydání. Pro ty, kteří znají blog jen z pohledu čtenáře. Když napíši článek, mám prakticky tři možnosti. Buď jej vydat ihned, nebo určím datum vydání, anebo jej odešlu do rozepsaných. Z nepochopitelných důvodů jsem jej místo určení vydání poslal do rozepsaných a kvůli včerejší vytíženosti si až dnes všimnul, že na blogu není. A to je PRAVDA. Je to pravda?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama