Jak moc velká síla se probudila

17. prosince 2015 v 4:22 |  Můj Blog
Byla to síla! Už od první minuty jsem věděl, že to nebude jen tak. Bublalo to, vřelo, pot mi doslova stékal po tváři... Jo, na čočkovku už si pivo asi nikdy nedám. Co se týče filmu... nooo, teď to bude bolet. A asi hodně. Především vás samozřejmě. Jelikož ctím obecně práci J.J. a na filmu, jako takovém, se prakticky nedá najít nic, od čeho bych se odpíchl svým klasickým stylem, rozložím tentokrát článek spíše podle úrovní spoilerů. Takže ano. Očekávejte SPOILERY!

Minimální spoilery

Natočit pokračování ságy, která určila (ne)jednu éru, to chce sakra odvahu. Proto bylo více než logické, že se scénáristé evidentně odpíchli od mého života. Abych vám to snad vysvětlil na jedné konkrétní scéně. V ní hlavní hrdina běha po tržnici a zoufale prosí každého tvora okolo o vodu. Všichni mu na to odvětí, že voda není, anebo zkrátka odpoví něco ve stylu: "Dghakse". No a o pár okamžiků později je pronásledován a náháněn ženskou s tyčí. Tato scéna je naprosto jako vystřižená z jedné z mých výprav na Stodolní. Jen s tím rozdílem, že mi ti podivní tvorové neodpovídají "Dghakse", ale spíše něco ve stylu "Kurwa ja pierdole!" No a ta holka s tyčí? Také velice kouzelný příběh.

Střední spoilery

Jak jsem již řekl, to, že se inspirovali spoustou mých zážitků, mě takřka nepřekvapilo. Co mě naopak překvapilo je nepřekvapení. To zní hrozně debilně, že? No to jste ještě neviděli (tohle raději asi až do hardcore spoilů)... Snad abych to zase vysvětlil, že? Asi není žádným tajemstvím, že nová dobrodružství (myslím tím hlavní dějovou linii- čili nepočítám chystané spin-offy) mají opět tvořit trilogii. Epizody I-III nám vlastně nijak žádná tajemství nedržela (alespoň ne ta klíčová), což bylo pravděpodobně z valné části dáno i tím, že zkrátka fungovaly jako prequely. Kdežto epizody IV-VI postupně a pozvolna něco ukrývaly. Třeba i takové maličkosti jako Darth Vaderovu pravou identitu nebo tvář. Duh?! S nadcházejí epizodou, která se tváří tak, že se chce hodně přiblížit SW prvotině, by člověk řekl, že se pokusí zajet i z tohohle hlediska do stejných kolejí. Ale ono ne. Prakticky v půlce filmu se už dozvídáme, kdo je ten "záhadný" Kylo Ren, jaké jsou jeho vazby na ostatní hrdiny a taky to, že jeji hraje Lady Gaga... No dobře, to už je trošku kruté. S postupem filmu si na jeho tvář snad i zvyknete a postupem času si jej jako "záporáka" docela i užijete.

Extrémní spoilery (tzv. "Na plnou hubu")

Jelikož předpokládám, že tohle si nikdo minimálně následující 2 týdny nepřečte, mohu sem napsat prakticky cokoliv. Od svého PIN kódu, přes to, že Esteře smrdí nohy, až po to, že jsem dneska natrhl prdel v Assassin's Creed Arena jak Pogymu, tak i Keketovi. Natrhl jakože obrazně (no tak, kámo!). Dobrá, teď se chci zaměřit na něco, co se bez jistého spoilerování asi vysvětlit opravdu nedá. Je mi úplně jasné, že tohle 90 % z vás popře, vyvrátí, nebo řekne, že jsem hrozně zaujatý a dá se to aplikovat prakticky na každý film. Schválně si přečtěte pár vět napsaných níže kurzívou a pak mi řekněte, o které epizodě mluvím...
Do jistého droida s kopulovitou hlavou, jsou uložena důležitá data. Ocitá se na pískem pokryté planetě, kde jej nalezne jeden z hlavních hrdinů. Po krátkém sledu událostí se společně vydávají na dobrodružnou cestu, která je zavede až do ústředí rebelů. Na této cestě je doprovází "starý známý", kterého můžeme znát z předchozích epizod. Je to takový starý štramák a pomyslný "guru" celého příběhu. Mezitím staví impérium ohromnou zbraň se zničujícím efektem. V závěru filmu se hlavní hrdinové vydávají tuto zbraň zničit. Několik z nich pronikne přímo do jádra této zbraně, aby pomohli svým kolegům rebelům v letounech. Rebelům se podaří ničivou zbraň zneškodnit, naneštěstí však náš "guru" zaplatí životem. Po návratu do rebelského ústředí je jeden z hlavní hrdinů vyslán najít dávného a legendárního mistra Jedi.
Okay... Jisté odlišnosti tam samozřejmě jsou. Že hlavní kostra epizod IV a VII zůstává stejná však popřít nemůžete. Han tady působí jako drzejší a více pohodovější verze Bena, a i když je důvod jeho smrti odlišný, vnitřně to působí jako něco, co jsem již viděl. Chápu, že přijít s něčím, co člověk ještě neviděl je náročné a v poslední době "pokračování" po delší době celkem často skládají poctu podobným stylem (např. Predátoři, kde bylo rovněž mnoho stejných prvků s Predátorem původním). Tady to ale nějak ne více vyčnívá...

Celkové ohlédnutí (bez spoilerů)

Věc se má tak, že i když v tom jisté chybky vidím, jsou to zkrátka Star Wars. Upřímně se mi film velmi líbil, ale snažím se na něj dívat střízlivě. Následující větu můžete brát jen jako čiré zaujetí, ale pevně si za ní stojím. Star Wars je jednoznačně větší značka než Jurský park a od natočení původního filmu po ten poslední uběhlo jednoznačně více let. Možná proto jsou na takový film kladeny větší nároky. Proč to však srovnávám? Na nové pokračování Jurského parku se sice nečekalo tak jako na nové SW, ale rozhodně to nebyl film, který by byl opomíjený. Na druhou stranu, tématika parku, který se porouchá a zvířata tam začnou lovit lidi, je oproti tak velkému universu, jaké mají SW, velice omezená a přesto si troufám říct, že tvůrcům podařilo přijít s něčím novým a neokoukaným. Oproti tomu nové SW, nemohu se zbavit pocitu, že nepřinášejí nic nového. Ne že by byly špatným filmem, to ani v nejmenším. Z filmu jde cítit, že tvůrci jsou velcí fandové, kteří tenhle film vytvářeli z čistého dětského nadšení a lásky ke značce, ale zkrátka tomu chybí to "něco". Tu a tam se objeví záblesk něčeho poutavého a neviděného (vize hlavní hrdinky, bližší náhled na stormtroopery), ale pak se objeví naopak něco, co zase naopak nutí si říkat, že se to tam nehodí (mimozemšťané, které Han ulovil- ale je fér říct, že to už je jen otázka vkusu).
Další pocit, kterého se nemůžu zbavit je průběh. Do první poloviny filmu (no možná do prvních 2/5 filmu) jsem byl naprosto uchvácen a pohlcen. Záběry na krajinu, vtípky, hudba, typické přechody pro SW, to vše ve mně vyvolávalo pocity nadšení. Pak se stala ta zvláštní věc. Film pokračoval a i když tam prakticky nebylo nic navíc, žádná scéna zbytečná, najednou film působil, že se vleče. Nenudí, ale vleče se. Dost těžko se to popisuje, protože něco podobného jsem nikdy u žádného filmu neviděl.
A na závěr, abych také něco vyzdvihl. Vím, že většina lidí měla problém s hlavními hrdiny. A především s tím, že je hlavní hrdina černoch. Musím říct, že na první pohled mi to tam také zkrátka nesedělo (z čistě nerasistické stránky). Po pár minutách jsem však musel uznat, že se postava přesně hodí tak jak tam je a nedokázal bych si představit žádnou jinou podobu hlavních hrdinů.
A poslední důležitá věc, kterou musím ocenit je svět. To, jak tam všechno okolo žije, ta různorodost mimozemšťanů, prostředí, všechno. Nádhera! Žádný z tvorů mi nikterak nevadil (až na jednu výjimku) a všechno působilo hrozně autenticky, jakoby byli všichni tvorové navrženi a vymyšleni již od 77.
Podtrženo sečteno. Film je výborný, ale do dokonalosti mu chybí ještě dlouhá cesta. Kylo Ren rozhodně není novým Darth Vaderem a některé nápady by neuškodilo trošku osvěžit, nebo alespoň více dotáhnout do zdárnějšího konce. Skalní fanoušci budou spokojeni, pro novou generaci bude film možná trošku postrádat akci a pro průměrného konzumenta filmů to bude možná trošičku zbytečně dlouhý blockbuster. Trošku to smrdí tím, že měl J.J. hodně svázané ruce kvůli událostem epizod nadcházejících. Což je škoda. Jinak se ale vůbec nebojím ohodnotit

87/100

"Tak si tak přemýšlím koho potěším telefonátem o půl třetí ráno, abych mu vyzradil celý děj... Naaah. Raději půjdu napsat blog."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zboro Zboro | 17. prosince 2015 v 10:47 | Reagovat

Jenom škoda, že slabšího záporáka měli snad jenom pokémoni (rakeťáci)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama