Jak moc to bylo fantastické

7. září 2015 v 23:02 |  Můj Blog
Miles FUCKIN' Teller! To v prvé řadě. A pak tam byla další spousta fantastických a (kupodivu) "fantastických" věcí. Celý článek můžete hrát tu skvělou hru "Bylo fantastické nebo 'fantastické'?" Začneme třeba tímhle. Gáďa vybral fantastické nachos. Stříža prokládal film fantastickými komentáři. Nosál měl fantastický... Nosála vlastně neznáte. Asi se k němu později vrátím. Teď však k fantastickému filmu. Nebo "fantastickému"? A pozor! Jako vždy může mé poohlédnutí za filmem obsahovat tu a tam menší SPOILER.


Pomalu začínám dohánět veškeré resty. Tenhle je však fantasticky dlouhý. Příběh Reeda Richardse a jeho bandy asi všichni znají díky původní adaptaci. Jo, té s Jessicou ve spodním prádle (ruku na koule a řekněte, jestli si nějakou scénu z toho filmu pamatujete lépe). Tentokrát je však všechno tak trošku jinak. To zní jako dost fantasticky špatná propaganda. Jedno zůstává stejné. Pohled na dobro a zlo. Hned vám to vysvětlím. Jak jinak taky, že? Fantastické...

Abyste pochopili moji základní myšlenku toho, proč se zase fantasticky pletete, je třeba vám trošičku osvětlit původ schopností protagonistů filmu. V původním filmu, přišli hrdinové (a antihrdina) k schopnostem výletem do vesmíru, kde je zasáhla... umm... nějaká bouře? Erupce na slunci, která způsobila nějakou protonovou vlnu? No něco v tom "smyslu". Ale protože věk fantasticky pokročil, je třeba jít z dobou. Místo výprav do vesmíru se tedy "vydáme" do alternativních dimenzí. Proč tam? No ve filmu zmínili něco o pochopení původu lidstva, ale v podstatě šlo jen o alternativní zdroje. A konečně se dostáváme k jádru. Lidská hamižnost, bla bla bla a podobné nesmysly zapříčinily to, že se tým, který se na vývoji přístroje do dimenzí, více než významně podílel, nesměl do dimenze jako první podívat. Rozhodli se tedy potají "vkrást" do fantastické dimenze. A jelikož by jim do toho holka jen blbě kecala, vydali se do fantastické dimenze jen mužské trio z F4 a Victor von Doom. Pár věcí se semlelo a světe div se, Victor von Doom tam zůstal. Nějaké zelená hmota pak dala jednotlivým členům jejich schopnosti. Vždy tedy v kombinaci s jejich aktuálním stavem (zasypán kamením, hořící atd.). A to jsme teprve v polovině filmu.

Po jejich návratu se je snaží samozřejmě všichni využít a na nebohého Victora všichni zapomněli. Uplyne nějaká ta doba (tuším 1-2 roky), věci se dají opět do pohybu a Victor se vrací zpět. Tentokrát už jako Doctor Doom a "mstí se". Fantastická zápletka, že? Teď ho asi valná většina zaškatulkuje do role záporáka. Vezměme ale v úvahu pár faktů. Victor von Doom byl člověk, který celý projekt započal, investoval do něj peníze, pak z něj byl z "neznámých" důvodů vyhoštěn, ponechán v alternativní dimenzi na pospas osudu. Ještě, aby mu někdo přebral holku a bylo by to komplet... Vím, co si myslíte, ale to se tentokrát nekoná. Nikdo nikomu nic nepřebral. I tak. Nenasralo by vás to všechno? Takže zničit pak celý svět mi přijde jako adekvátní fantastická "msta". Nutno také podotknout, že se mstí především na všech těch, co se podíleli na projektu po jeho zmizení a v závěru F4 ani nezlikviduje. I když by dle mého názoru jednoznačně mohl. Ach, ta spravedlnost. Kupodivu musím říct, že nikdo z hlavní čtveřice nevyznačoval žádné symptomy záporných postav. Inu zvláštní film.

A teď vážně o filmu.

Film působil podobně jako celý tento článek, což se mu patrně nakonec stalo kamenem úrazu. Byl přesně o něčem jiném, než většina očekávala. Namísto (dle mého názoru) tuctového akčního superhrdinského filmu, přináší nová Fantastická 4 realistický pohled na to, jak by všechno mohlo vypadat v našem skutečném, méně fantastickém, světě. Začátek filmu má úžasnou, kouzelnou a fantastickou atmosféru. Hračičkování a dětská fantazie nostalgicky hrají na city, připomínající Spielbergovu tvorbu. Poté následuje dlouhá (ne vážně dlouhá) cesta až k superschopnostem. Tady musím říct, že reakce hrdinů působí značně realisticky. Především Miles Teller, který opět nezklamal a dokázal, že dokáže zahrát opravdu spoustu různých charakterů. V další polovině jsme seznámeni s tím, jak se se schopnostmi vypořádávají hlavní hrdinové a především, jak se jich snaží vojensky využít. Pak již nastupuje opravdu temný nástup záporáka a finální souboj. Jak jsem již řekl akce je tady méně, než je u podobných filmů zvykem. Je dost možné, že i mé finální hodnocení je díky tomu zkreslené, protože jsem přesně s takovým filmem (až na pár výhrad, jako některé opravdu zbytečně dlouhé a hluché pasáže) počítal. Negativní ohlasy mě pak nutí myslet si, že dnešní generace je natolik degenerovaná, že dokáže přijmout pouze akcí a výbuchy přeplácanou "řežbu". Nová Fantastická 4 není ani v nejmenším špatná, je přesně taková, jakou ji režisér sliboval (i když se dle posledních zpráv od filmu distancoval s tím, že mu jej studio vzalo). Jediné slabiny, které ve filmu vidím jsou již zmíněná některá hluchá místa, která mohou lehce unavovat. Druhou pak skutečnost, že tým náctiletých vědátorů předčí veškeré světové kapacity. Chápu, že záměrem bylo pravděpodobně poukázat na nástup nové svěží fantastické generace. V okamžik, kdy Sue dokáže vystopovat hledanou osobu, zatímco se to nedaří veškeré FBI, CIA a bůhví komu ještě, působí to pak přesně v neprospěch "realističnosti" filmu. Třetí neduhou musím nakonec shledat i alternativní dimenzi. Ne, že by vypadala tak katastrofálně, jak ti všeumělečtí kritici líčí, ale působí tak nějak plasticky. Jakoby to vůbec do toho filmu nepatřilo. Jinak musím dát tomuto fantastickému filmu krásných

85/100

"Nosálovi, který mě o pár týdnů později přemluvil shlédnout díl ze série Saw se slovy: 'Je to jen film, pamatuj,' přišel nástup Doctora Dooma příliš temný a krajně nechutný..."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama