Jak je to s těmi odstíny

23. února 2015 v 12:18 |  Můj Blog
Tak nakonec jsem to pro Vás udělal! Šel jsem do kina a nasadil pro vás kůži a vystavil se dílu samotného ďábla- tedy dílu tří žen. Tedy oficiálně tří žen. Na tento počin bořící kina po celém světě jsem šel samozřejmě z čistě vědeckých účelů. A taky samozřejmě proto, protože nesnáším kritizování něčeho, co jsem jaktěživ neochutnal, neviděl, neslyšel, nepocítil. K filmu se samozřejmě váže jen neviděl. A nedoprovázel mě na této cestě nikdo jiný, než... No řekněme, že lepšího člověka, jsem si ke shlédnutí tohoto filmu nemohl vybrat. Jen bych vás chtěl ještě upozornit, že následující článek obsahuje SPOILERY na FILM 50 odstínů šedi. Hodnotím film, ne knihu.


A hned na začátek si musím začít sypat popel na hlavu. Film je naprosto perfektní metaforou dnešní generace holek. A tím perfektní myslím opravdu perfektní. Vezměme si tohle. Holce po týdenní známosti řekne týpek: "Co kdybych tě odpanil, abych si pak z tebe mohl udělat sexuálního otroka a hračku?" (A to se snad ani nebojím tvrdit, že neparafrázuji. Ne vážně. Koukněte na film, řekl bych, že je to tam přesně takto řečeno) a holka kývne, protože fuck it, už s ním přece dělala dost špatné interview i na poměry reportáže TV Nova, líbala se s ním a ukázal ji svou "zvrhlou hernu", je to jasné- miluje ho. Konec konců, která holka by se do vás nezamilovala, když ji po pár dnech naložíte do helikoptéry a řeknete ji, že jste úchyl. Samozřejmě tu nechybí ani scéna, kdy ji její dlouholetý kamarád vyzná své city a pokusí se ji políbit a díky hladině alkoholu je lehce neodbytný, i když hlavní hrdinka nechce. Naštěstí přiskočí hrdina Doran a se svými +7 k útočnému poškození a 3 % k léčení útoky, a dotíravého kamaráda od hlavní hrdinky odtrhne se slovy: "Dáma říkala, že si to nepřeje!" Protože nikdo přece nechceme, aby naší hrdince někdo ublížil! Tak nějak... A tak je kamarád (tuším, že se jmenoval Ray) odvržen zpátky do friendzonu a naši hrdinové se mohou vrátit ke svým půvabným hrátkám. Ano, Ana (šmarjá, to je spojení) je přesně takový ten typ holky, kterou pozvete do restaurace a ona vám řekne, že na to ještě není připravená, jen proto, aby tam pak mohla jít s naprosto jiným a cizím člověkem.

Ano, až tak geniální a realistické dílo to je. Až mě to přivádí k myšlence, že to vlastně napsal chlap! A taky, že napsal! Nechte mě to vysvětlit. Autor(ka) se jmenuje Erika Mitchell James. JAMES! Naprosto mužské jméno. Což by vysvětlovalo i rozměry autorky- je to přece kostým, do kterého se James musel nasoukat. Dalším důkazem, nechť je skutečnost, že celý film je vlastně o chlapíkovi, který si doslova vycvičil holku jen na sex, zakazoval ji se o něm zmiňovat, zakazoval ji veškeré aktivity připomínající randění, zakázal ji pít alkohol a další tucet podmínek, které dívčina poslušně plnila. Zároveň ji však lehce povolí uzdu (hehe), když ji svolí jít s ním jednou týdně na rande. Perfektní ukázka "push and pull". A přiznejme si to, tohle ženská nevymyslí.
Takhle napsaná kniha a ani scénář by však neměl šanci projít, že? Právě proto James zamíchal do knihy pár nesmyslů, díky kterým vlhčí polovina lidstva uznala, že je to vlastně naprosto boží, geniální a musí to jít za každou cenu do světa. Mezi tyhle nesmysly můžeme namátkově vybrat fakt, že hlavní hrdinka je samozřejmě průměrná, ničím nezajímavá puťka. A i když to v knize (patrně) není nikde napsáno, všichni víme, že rozhodně nebrousí jen tu nesmělou školačku, ale celé oddělení své společnosti. Tedy jen tu ženskou část. Dalším faktorem naprosto bijícím do očí je ta milá tchýně, které absolutně nevadí, že si ze všech těch modelek a žen v jeho postavení, vybral průměrnou holku se zářnou budoucností- věřím, že studentka anglické literatury musí mít perspektivní budoucnost... historičky? Knihovnice? Učitelky? To totiž každou tchýni zajisté potěší...

Na každý pád, jsou přesně tohle ty momenty, díky kterým mohou ženy po celém světě snít o tom, jak si jich všimne pohledný multimiliardář a zmlátí je... Tak počkat. Zmlátí? Něco mi tu nehraje. Chci říct, že ženy po celém světě z tohohle veledíla vlhnou rychleji než tílko toho vašeho jebákovitého tlustého spolužáka ze základky při tělocviku, a trestání ženy je naprosto v pořádku, ale když se rozhodnu nějakou ztrestat já nebo Chris Brown, tak je to průser...
A když už mluvíme o té kontroverzi... Těžko říct, co a jak je napsáno v knižní předloze, ale praktiky vyobrazené ve filmu, rozhodně nepůsobí nijak neortodoxně. Když opomeneme tu část, kdy dostane výprask (o který si sama řekla a následně se kvůli tomu urazila- ehm... ženy), tak nám film vlastně ukazuje pouze bondage. Jestli je tohle něco netradičního a ojedinělého, tak kdo tu knížku pak sakra čte? Snad nemusím ani říkat, že se každý muž chce při aktu soulože (jo i takhle se dá napsat sex) cítit nadřazený a dominantní, čemuž bondage značně napomáhá. A pokud chlap tvrdí, že nadřazený být nechce, pak gratuluji. Právě jste patrně zažila lesbický sex.

A teď vážně o filmu
Když se na to podívám celkově jako na snímek, nejedná se zase o takový brak, jak se díky internetovým fórům může zdát. Najde se zde pár hluchých míst, pár naprosto nepochopitelných momentů, ale to tak nějak u každého filmu. Nepochopitelnou scénou je pro mě například ta, ve které se Grey svěřuje se svou minulostí. Ta se odehrává v lese jak vystřiženého ze Stmívání. Jako proč? Podvědomé vnímání? Odpověď je možná v knize, ale jakožto člověk sledující pouze film, se musím ptát proč. Tenhle bod je možná jen mým hnidopišectvím. Což však nemůžu říct o bodu dalším. Délka. Nechápu moc důvod stopáže o délce 124 minut. Film se pak stává otravným a v jisté fázi naprosto nudným.
Celkově pak mohu říct, že se jedna o značně průměrný film, který (dle mého názoru) nepřichází s ničím novým, nebo neviděným. Podobných témat ve filmech je určitě bezpočet a tomuto snímku pomáhá jen jeho propaganda. Nenadchne, neurazí, místy dokonce pobaví, ale v rámci mezí, takže pak nepůsobí celkově jako groteska a v neposlední řadě trošku otráví svou délkou. Kdybych měl hodnotit, tak:

60/100

"Při scéně, kdy Ana přijde o svou nevinnost, jsem byl na půl cesty opustit kinosál. Ne snad proto, že by byla scéna kýčovitá nebo nějakým způsobem nepřijatelná, ale protože jsem na něco takového nebyl připraven..."
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 dxvrxstsxcrxts dxvrxstsxcrxts | Web | 23. února 2015 v 12:32 | Reagovat

:dddd
skvělý,taky jsem na tom byla
sice je to možná ze začátku trochu přehnané, ale stejně trefné :)

2 Enitas Enitas | Web | 15. března 2015 v 12:09 | Reagovat

Já jsem četla knihu a viděla i film, abych mohla pořádně kritizovat :D

Nechápu, co na tom kdo má. Podle reakcí některých lidí jsem čekala nějaké drsnější praktiky a taky víc!:D Ve filmu nebylo ukázáno vůbec nic, v knize je teda pár těch scén aspoň tak nějak popsaných... Ale autorka má slovní zásobu na úrovni žáka šesté třídy a ještě jsou její postavy úplně debilní. Hlavně teda ta Ana. Jako cože? On jí naplácá na zadek (což sama chtěla!), ona se kvůli tomu rozbrečí a uteče mu (i když v knize bylo popsáno, že se jí to vlastně docela líbilo a vzrušovalo ji to!) ..
Nechápu. Já si naopak nemyslím, že to psal chlap. Já tvrdím, že to MĚL psát chlap, pak by to možná stálo za trochu víc.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama