Jak jsem se loučil s HIMYM

15. května 2014 v 20:24 |  Můj Blog
Článek o tom, proč je finále naprosto boží, už tu máme. Teď, co bychom to byli za fandy, kdybychom se s touto legendou řádně nerozloučili. A co bych to byl za blogera, kdybych o našem "posezení" nenapsal článek. A co bych to byl za potomka věhlasného Střížoloměje Jiříka, který napsal klasiky jako: Dáma a kyvadlo, Stařec a lóže, Počin a trest, Staré pověsti borcovské, Bromeo a Julie, Dcera mistra Leonarda, Bromento a spoustu dalších klasik, kdybych se to nepokusil napsat rovněž jako příběh.


2042
Děti, roku 2014 jsme se já a parta mých parťáků museli rozloučit s jedním z nejdůležitějších odkazů naší generace, který inspiroval mnoho mladých lidí po celém světě. Já a váš strýček Gáďa jsme to brali obzvláště vážně a rozhodli jsme se, že konec našeho oblíbeného seriálu musíme zakončit nějak výjimečně. Rozhodli jsme se proto, že nakoupíme nějaké pivo, křidélka a jiné pochutiny a sejdeme u strejdy Širiho společně se strýčkem Pogym a tetičkou Naty.

2014
Stříža a Gáďa stojí každý na jedné straně obýváku a s ledovým výrazem v obličeji se na sebe upřeně dívají. Ani jeden se neusměje, ani jeden nemrkne. Stojí tam dva borci napříč obývacím pokojem proti sobě. V celé místnosti nastalo hrobové ticho. Ticho, které z ničeho nic přerušila Naty: "Kluci, kašlete na to. Vždyť je to blbost." Stříža se náhle pousměje a bez otočení hlavy pronese: "I ty hloupá. Tohle je věc, kterou prostě muž musí udělat."

Promiňte děti, ale z téhle části jsem při svém vyprávění vždycky tak nadšený, že zapomenu začít od začátku. Vraťme se tedy o pár hodin nazpět.

"Už vycházím. Budu na zastávce za 20 minut a nahoď oblek!!" křikl Stříža do telefonu, ze kterého so následně ozvalo: "Nice. Adekvátní hláška, ale nahodím košili."
"Ne! Oblek!"
"Ne, nevezmu."
"Tak aspoň kravatu!"
"Víš, že nesu pivo, že?"
"Nahoď košili a za 20 minut na zastávce!" křikl naposledy Stříža do telefonu a zavěsil.

O 35 minut později
Stříža vystupuje z tramvaje a rozhlíží se kolem sebe, hledajíce parťáka. V tom k němu zezadu přistoupí Gáďa a zaklepe mu na rameno. "Nemůžu uvěřit, že jdeš zase pozdě. Dokonce o 15 minut." Stříža si jej jen prohlédne a řekne: "Nemůžu uvěřit, že nemáš pivo a ani kravatu."
"No měli bysme pohnout..."
Děti, moc dobře víte, jak nesnáším slovo "bysme". Do dnes tvrdím, že to říkal naschvál.
"...pohnout, protože se čeká už jen na tebe a na HIMYM, který máš ty u sebe."
"Stejně to bude divné po takové době u Širiho."
Proč to bylo divné? Váže se k tomu zajímavá historka, děti. Jednou vám ji určitě povyprávím. Vyskytuje se v ní alkohol, staré zakořeněné pocity a baletka. A věřte tomu, nebo ne, díky této příhodě jsem se dal na cestu, která mě později dovedla k vaší matce. Zpátky k příběhu.
Těsně před Širiho kanceláří se oba zastavili. Ano, byla to opět jedna z těch chvil.
"Cítíš to?" roztrhl ticho Gáďa.
"Ne? A trošku se tě teď bojím," naježil se Stříža.
"Ne. Dneska je den velkých rozhodnutí. Tedy vlastně noc," odvětil Gáďa.
"Nice!" zaradoval se Stříža.
"Ne, takhle to nemyslím. Dneska určitě učiním nějaké velké rozhodnutí. Nebo udělám něco zásadního ve svém životě," nadechl se zhluboka Gáďa.
A děti, ten večer váš strýček opravdu učinil velké rozhodnutí. A dokonce ne jedno, ale hned dvě. Později se k tomu určitě dostanu. Mezitím jsme došli ke strýčkovi Širimu, kde už tak nějak všechno jelo v plném proudu. Obzvláště vaše tetička Naty byla trošičku před námi.
"Čeeest Stříža! Co to máš na sobě?" rozveselil se Pogy.
Ano, přesně tak, rozveselil.
"Otázka spíše je: 'Co to máš ty na sobě?'" odvětil šibalsky Stříža. Hned na to se ke Střížovi připlížila Naty.
"Čau Střížo. Slib mi, že budeš herec," usmála se Naty.
Říkal jsem vám, že byla o trošičku před námi.
Stříža se usmál a zabrblal něco ve smyslu "okay". V tom k němu přistoupil Širi, což muselo být pro oba dosti zvláštní a lehce nepřirozené.
"Čau starý, zajdi si pro skleničku a pomalu to zapoj," řekl s ledovým klidem Širi. Stříža zachoval rovněž ledový klid a vydal se pro skleničku. Všichni se kupodivu usadili a čekali na Střížu, až všechno zapojí. Nutno podotknout, že si sedli systematicky tak, že na Střížu zbylo místo "separé" na křesle, od ostatních. Stříža si donesl skleničku, do které mu bylo hned nalito, připojil notebook k televizi a všechno připravil. Poté se postavil a všimnul si, že pro něj nevychází místo. Díky své vůdčí povaze a autoritě se však všichni posunuli a uvolnili mu místo na sedačce.
Ať už vám vaši strýčkové a tetičky říkají cokoliv, vždycky jsem měl autoritu, osobnost a byl jsem populární.
"Vsadím se, že Gáďa a Stříža budou brečet," rozesmál se Pogy.
"Duh?! Vypadáme jako fňukny?" odvětil Gáďa.
"Tak se vsaďte," pousmál se Širi.
"Platí!" vyhrkl Stříža.
Byla to jedna z nejhloupějších sázek, které jsem kdy uzavřel. Někdy vám o tom určitě povyprávím.
Všichni se poté poklidně dívali na finále, i když musel Stříža několikrát napomínat Pogyho a Suchoně, kteří se neustále bavili.
Suchoň? Vy nevíte, kdo je Suchoň? Já vím, zapomněl jsem ho zmínit. To je vaše tetička Monča. Vy už ji asi znáte jako Moniku Kocurkovou. Za svobodna se ale jmenovala Monika Suchá.
"Stejně je to vtipné, jak se vždycky v těch seriálech jako jsou Přátelé a tak, všichni se všema nakonec vyspí," pousmála se Naty.
"Co je na tom vtipného? Já s tím počítám," pousmál se Stříža.
"Haha. No kdo ví. Třeba se jednoho dne dočkáš," usmála se lišácky Naty.
A jak už, děti, víte, jednoho dne jsem se skutečně dočkal.
"Rozvedli jsme se," ozvalo se z televize ve chvíli, kdy Barney odhalil pravdu o jeho sňatku s Robin.
"Ještě štěstí, že mám krásný a poklidný vztah, který jen tak neskončí," pronesl Gáďa.
Ještě toho večera byl váš strejda Gáďa opět single. A ano, bylo to jedno ze dvou důležitých rozhodnutí, které ten večer učinil.
Závěr finále se blížil ke konci a stejně tak i zásoby piva a jídla na stole. Všichni už byli krajně ve své náladě, když v tom Širi pronesl větu, která přerušila ticho: "To je úplně zvláštní. Barney i Ted se vlastně celou dobu přetahují o Robin a vlastně oba s ní chvilku byli a strávili spolu zajímavé chvilky. Máme mezi sebou taky někoho takového vůbec?"
"No jasně. Střížu a Káču," vyhrkla Naty.
Jak už jsem vám říkal, tetička Naty byla trošičku popředu a protože jsme pokračovali, dostala se na úroveň, kdy si neuvědomovala následky svých činů. Tetička Káča a strýček Gáďa byli tehdy od sebe a toto bylo palčivé téma.
"Počkat cože?" rozohnil se Gáďa, "jak to myslíš Káča a Stříža?!"
"Klid. K ničemu nedošlo. Naty jenom přebrala a teď kecá nesmysly," snažil se situaci zachránit Stříža.
"Ale vždyť si říkal, že po tom táboře jste ještě..." namítala Naty.
"Hatatatata," snažil se Naty umlčet Stříža.
"Jak po táboře?" vyžadoval odpověď Gáďa.
"Říkám, že nic," odvětil už trošku vážněji Stříža.
"Hej, asi jsem ti měl fláknout hned tehdy," vybouchl Gáďa.
"Co nebylo, může být, ne?" odvážil se Stříža.
"Ok. Vstávej!"
"No dobrá. Jak chceš."
"Kluci, kašlete na to. Vždyť je to blbost," uvědomila si svou chybu Naty.
Děti, vím, co si teď myslíte. Ale zklamu vás. Není to ta scéna ze začátku.
Gáďa zvedl obočí. Stříža to zaregistroval a zvedl také obočí. Proběhla mezi nimi rychlá telepatická konverzace.
"Jooo! Sežrali nám to!" křikli nahlas oba borci a hlasitě si plácli.
"Ooo! Epický placák!" nadchnul se Gáďa.
"Myslíš na to, na co já?" naklonil hlavu Stříža.
"Meziprostorový placák na počest HIMYM po vzoru Barneyho?!" usmál se Gáďa.
"Hell yeaaah!" přitakal Stříža.
Ano děti, teď se dostáváme ke scéně ze začátku. A rovněž se jednalo o Gáďovo druhé velké rozhodnutí toho večera.
"I ty hloupá. Tohle je věc, kterou prostě muž musí udělat," pousmál se krajně drsňáckým výrazem v obličeji Stříža.
"Na tři?" dotázal se Gáďa.
"Ne počkej. Odstartujeme to telepaticky," odvětil Stříža.
"Prostě teď," vyhrkla Naty.
Čím se ji prakticky podařilo zkazit celou atmosféru okamžiku.
Gáďa i Stříža se současně rozběhli. V jejich obličeji šla vidět obrovská nervozita z poslání, které jim bylo svěřeno. Nejedna kapka potu ukápla jak oběma borcům tak i všudypřítomným divákům. Všichni sledovali jejich pohyb, každý jejich krok, každý zatnutý sval, který se vlnil při dalším kroku (hlavně tedy ten Střížův... ehm). Čím blíže byli k epickému střetu, tím nervóznější, ale zároveň božejší byli. Já vím, to se navzájem vyvrací, ale o to více je to boží. A pak to přišlo! Bang! Mega! Epic! Husto-kruto-přísné! Rána, kterou bylo slyšet po celém světě. Známá jako "skutečná teorie velkého třesku". Dočte se o ní v učebnicích dějepisu.
A přesně proto máte, děti, jedničky z dějepisu.
Po tomto epickém plácnutí si oba borci chytli ruce, ve kterých zajisté museli cítit ukrutnou a nepředstavitelnou bolest. Celá akce na rozloučenou se pak ještě přemístila do baru. I zde se událo několik zajímavých a důležitých situací jako Gáďův rozchod, fakt, že na stodolní se objevila i budoucí Širiho partnerka a Stříža učinil rozhodnutí, které mu jednou provždy změnilo život.
A to byl příběh o tom, jak jsme se rozloučili s HIMYM. Děti, vím, že se vám má vyprávění mohou jevit někdy zbytečně dlouhá a pro vás naprosto zbytečná. Kdyby mi to tehdy říkal můj otec, přemýšlel bych o tom stejně. A to je právě možná vtipné na stárnutí. Čím jste starší, tím více si začínáte vážit věcí, které jste dříve kolem sebe měli. A nejhůře se člověk srovnává se ztrátou lidí kolem sebe. Jak jistě víte, se všemi vašimi tetičkami a strýčky už se nevídám tak často, jak vám vyprávím ve svých příbězích. Ale to je přirozené. Přátelé odcházejí a přicházejí. Pro ty nejdůležitější si však najdete čas vždycky, a kdyby mi kterýkoliv z nich právě teď zaklepal, víte, že má u nás vždy dveře otevřené. A seč se vám to nyní jeví depresivní, nezoufejte. Vašim životem projde spousta přátel, někteří důležití více a někteří méně. Důležité je, že na konci té cesty na vás budou čekat nejdůležitější lidé a nejlepší přítel. A těmi lidmi jste právě vy děti a nejlepší přítel je samozřejmě vaše maminka. Dokud ale nedojdete úspěšně konce nikdy nezapomínejte na své přátelé, protože jen díky nim můžete váš vysněný cíl najít...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 N N | E-mail | 15. května 2014 v 21:22 | Reagovat

Pobavilo :D!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama