HIMYM Finále

3. dubna 2014 v 11:42 |  Můj Blog
Myslím, že nemá smysl se nijak tajit tím, že tento blog je lehce inspirován právě seriálovým blogem seriálového Barneyho Stinsona (i když troufám si říct, že ho vedu trošičku jinak a že jen nekopíruji). A jelikož jsme se v pondělí, potažmo v úterý dočkali závěrečné finální dvoj epizody, připadá mi jako morální povinnost sepsat článek o HIMYM jako celkovém, ale především o závěrečné epizodě. A i přesto, že už mám nějakou dobu rozepsaných spoustu článků a "dlužím" i článek z plesu apod., tak právě na tento kladu veliký důraz. Proto nečekejte žádné narážky ani fórky. Dnes zcela vážně.Jak už bylo řečeno teď v úterý (1.4.2014) jsme se v našich končinách dočkali velkého finále. Já osobně jsem nevydržel čekat až do ranních hodin a proto jsem dvouj epizodu sledoval on-line někdy okolo 2. hodiny ráno. Nutno podotknout, že jsem s tak smíšenými pocity nešel už hrozně dlouho spát. Hned z rána jsem se pak musel podívat na finále znovu, abych si to všechno urovnal a rozhodl se, jestli jsem nadšený nebo zklamaný. Bohužel ani po druhém zhlédnutí jsem v tom neměl jasno. Celé jsem si to musel nechat projít hlavou a s koncem dne se mi snad dostalo odpovědi.

UPOZORŇUJI, že několik následujících odstavců obsahuje !SPOILER! Takže, pokud jste ještě finále neviděli a nechcete si zkazit překvapení, dále už nečtěte.

Sezóna

O deváté řadě bylo jasně řečeno, že se bude odehrávat pouze kolem jednoho víkendu. Víkendu, kdy byla svatba Robin a Barneyho. Změnilo se tím sice trošičku vyprávění, ale duše seriálu zůstala stejná. Až tedy na finále. Řekl bych, že jedním z důvodů, proč se mnozí nemohou se závěrem smířit je fakt, že celá 9. řada byla vesměs (až na pár výjimek) pozitivně laděná. V každém jednom díle byla vidět a cítit naděje a člověk tak nějak žil s tím, že konec seriálu je vlastně happy end, protože víme, že Ted poznal tu svou pravou lásku a má dvě děti, které vždycky tak chtěl. Pak přišel ale konec, který nakonec happy endem zrovna moc nezaváněl. I když jsme byli varováni (viz níže). Dalším faktorem byla určitě skutečnost, že se celá devátá řada odehrávala opravdu jen kolem jednoho víkendu a finále nakonec pojmulo a prolétlo napříč cca 25 lety. To mohlo mnohé zmást.

Matka

Jeden z největších šoků, které spousta lidí (soudě dle komentářů a příspěvků na nejrůznějších fórech) prostě nedokázala přijmout a jednoduše se jim to nelíbilo. Řekl bych, že s touto myšlenkou, tedy že je matka v době Tedova vyprávění mrtvá, si pohrával každý jeden fanoušek. Přece jenom na tom, že otec začne "jen tak" vyprávět svým ratolestem příběh o tom, jak poznal jejich matku, trošičku zavání. V tomto ohledu to dobře zamíchala Cristin Milioti (představitelka Tracy- matky), když řekla, že teorie o smrti matky je naprosto šílená. Nevím jak vy, ale já to zbaštil. Hlavně pak, když byla celá 9. série tak pozitivně laděna, jak jsem již zmínil výše, člověk svou myšlenku automaticky zavrhl.

Barney

Na první pohled se to asi ani moc nejeví, ale řekl bych, že zde je největší kámen úrazu. A to především asi proto, že působí podvědomě. V okamžik, kdy jsme se dozvěděli, že se bude Barney ženit, jsme si tak nějak všichni alespoň na chvilku přáli, aby si to ještě rozmyslel, utelk od oltáře, či cokoliv jiného, jen aby si vrátil na svou "starou kolej". Nakonec se to splnilo, ale vlastně se nám to nelíbí. Proč? Za posledních pár sérií jsme viděli Barneyho dospívat a brát život trošku s vážností. Navíc po celé sezóně vylévání citů Robin a nejrůznějších velkých a romantických gest, si každý tak nějak podvědomě musel uvědomit, že i ten největší hračička musí dospět. Z tohoto hlediska si myslím, že se nám to tak blbě skousává. Po všech těchto věcech chceme prostě vidět Barneyho jako dospělého muže, který se usadí a bude mít rodinu a děti, které tak vždycky chtěl (z tohoto hlediska jsem mimochodem nechtěl pár Barney-Robin už od začátku). Celé věci ani nenahrává fakt, že nám byl zanechaný otevřený konec v podobě "holky číslo 31". Kdo to je? Vzal si ji nakonec? Zachraňuje to pak fakt, že Barney konečně našel lásku svého života, svou dceru. I přesto působí v samém závěru jako troska. Což ničí hrdinu mnoha z nás.

Idea

Ach ta myšlenka, která vyplavala nakonec. Najednou to nebyl příběh o matce ale prosba o svolení dětí. Celkově to pak na první pohled může působit, jako by i přese všechno byla matka vždycky ta druhá a hluboko uvnitř byla vždy zakořeněná Robin jako číslo jedna. Důležité je slovo "může". Osobně to beru spíše tak, že po 6 letech, kdy byl sám, prostě jen chtěl Ted předat svým dětem určitá moudra do života. A během tohoto vyprávění si uvědomil, že určité sympatie bude mít k Robin vždycky.
Jak už jsem psal, seriál za celou dobu své existence vždy působil optimisticky a plný naděje. Tak proč posledním dílem "zabil" prakticky všechno, co jsme měli tak rádi? Všichni hrdinové se během těch 8 roků dostali do nejrůznějších nepříjemností a problémů a vždycky se z nich dříve, či později vyškrábali. A ani my jsme je neviděli na konci jejich cesty nešťastné. Barney našel svou životní lásku, Marshall a Lily jsou prostě Marshall a Lily (jen s třemi capartami navíc), Robin procestovala svět, jak si přála, Ted má dvě nádherné děti (jedno teda nádhernější než to druhé... ehm) a pravděpodobně po těch letech samoty opět najde spřízněnou duši. A to, že parta už není tak nějak po spolu, nám tvůrci řekli už dávno v jednom ze svých rozhovorů, že to bude jakési poselství seriálu. Že žádné mladistvé radovánky nevydrží věčně a nakonec se i ti nejlepší přátelé přestanou pravidelně vídat.

Verdikt

Přese všechna negativa, která jsem víceméně vypsal, se mi zakončení seriálu nakonec líbí. Ano, je mi líto matky, protože za poslední řadu si ji musel oblíbit snad každý, ale takový je prostě život. Navíc nám konec přinesl několik překvapivých okamžiků a nic neutkví v hlavě tak, jako něco nečekaného. Chvilku jsem uvažoval, že by bylo fajn, kdyby natočili něco jako závěrečný film po několika letech, který by nám více osvětlil "dívku číslo 31", Tracyinu nemoc další nezodpovězené otázky, jen abychom viděli, jak to teda vlastně všechno je (podobně se tak kdysi plánoval film k seriálu Přátelé). Nakonec jsem ale usoudil, že lepší to bude bez toho filmu. To, že filmy typu "po xy letech" jsou většinou ponuré, nudné a přináší spíše zklamání, teď vůbec neberu v potaz. S tím bych i tak nějak počítal. Ale možná je spíše to kouzlo v tom, že si každý můžeme vytvořit svůj vlastní konec, každý si z toho můžeme vzít vlastní myšlenku, vlastní ponaučení a vlastní moudro do života.
HIMYM jsem začal sledovat, když začala vycházet pátá řada a někdy od půlky páté řady jsem už musel netrpělivě čekat každé úterý na nový díl. Několikrát jsem vstával ve 4 nebo v 5 hodin, jen abych viděl nový díl, ještě než půjdu do školy, nebo při cestě do školy. Ani jednoho úterka nelituji, a i když měl seriál tu a tam slabší chvilky, vydržel jsem zdárně až do samého konce, které nakonec ve mně vyvolalo tolik různých emocí. A pro emoce přeci člověk žije.
Tento seriál, omlouvám se, How I met your mother se navždy zapíše do mých vzpomínek, budu se k němu často vracet, ale jak už i sám seriál řekl, všechno jednou pomine, proto musím použít slovo "často" a ne "navždy".

Děkuji za každou jednu vteřinu.

Bylo to LEGENDÁRNÍ!

A ještě malá zajímavost na závěr
Určitě si pamatujete na díl, kde si k závěru vypravěč Ted vystřelil z dětí, že potkal jejich matku ve strip clubu. Tehdy řekl, že se striptérka jmenovala Tracy, načež jim řekl, že takhle poznal jejich matku. Kdyby to nebylo skutečné jméno jejich matky, možná by se tak nepolekaly. Jinými slovy jméno matky jsme znali už od první řady devátého dílu.

Vybrat citát na závěr bylo pro mě dneska obzvláště těžké. Jak chcete jedním citátem shrnout dílo, které bavilo celý svět po celých 9 let? Vybral jsem tedy to, které by vám skeptikům mohlo trošku konec překousnout.
"Štěstí by nemělo být nikdy úplné. Koneckonců sny neznají mezí."
- Anatolij Jevgeněvič Karpov

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Gaby Gaby | 3. dubna 2014 v 16:48 | Reagovat

Moc pěkný článek:) A souhlasím skoro se vším co si napsal, mě se "Last forever" taky líbilo :) Nebyl to sice šťastný konec, který většina z nás čekala, ale byl šťastný trochu jiným způsobem, protože s každým z party to skončilo dobře. Nejdřív jsem z toho finále byla hodně zklamaná a pár věcí se mi v tom dílu nelíbí, ale tak HIMYM má hodně fanoušků a s koncem se nejde zavděčit na 100% všem.

2 maty-web maty-web | Web | 3. dubna 2014 v 17:36 | Reagovat

Skvělý článek :) Já osobně se smrtí matky smířený nejsem, protože oznámení její smrti proběhlo absolutně bez emocí, jen uprostřed rozhovoru.

3 Stříža Stříža | Web | 3. dubna 2014 v 17:51 | Reagovat

[2]: Také mě docela mrzí, že to tam nebylo trošku rozvedené, ale na druhou stranu bylo by to zase na delší dobu, anebo by to shrnuli ještě rychleji než události v posledním díle, čímž by to asi ještě více zamotali. A dát to do některého z předchozích dílů, by nám odhalilo konec. Jednoduše řečeno, také mě mrzí, že to tam nebylo podáno více emočně, ale asi by to tam za daných okolností nesedlo

4 Stříža Stříža | Web | 4. dubna 2014 v 0:27 | Reagovat

[1]: Souhlasím. A docela dost mě mrzí, že je internet zaplaven spíše negativními ohlasy :/ nechci nikomu vnucovat svůj názor, ale bylo to prostě boží :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama